Praca zdalna – 9 porad dla freelancerów

18 września 2018

Efektywna praca w domu

Praca zdalna jest coraz bardziej popularną odmianą pracy na dzisiejszym rynku. Oczywiście trzeba się dobrze przygotować do wykonywania takiej pracy, aby wszystko sobie dokładnie zaplanować i nie tracić czasu na mało istotne rzeczy. Dzięki temu zainteresowanym będzie pracowało się dużo wygodniej i efektywniej. Oto 9 podstawowych zasad, którymi powinna się kierować każda osoba specjalizująca się w pracy zdalnej:

Planowanie swojej pracy

Wszystko trzeba rozpocząć od zaplanowania swojego dnia pracy. Oczywiście dobry plan pomoże właściwie wykonać zainteresowanym wszystkie najważniejsze zadania. Trzeba więc swoje zlecenia rozpisać na punkty, tak aby mieć do wszystkiego dostęp. Wtedy też można przewidzieć ile czasu zajmie wykonanie poszczególnych czynności. Należy też określić wśród takich zadań priorytety, aby wiedzieć dokładnie, na czym skupić się w pierwszej kolejności. W ten sposób uniknie się bałaganu i będzie można pracować dużo bardziej optymalnie.

Stworzenie stanowiska pracy

Pracując w domu nie można pracować byle gdzie. Każda osoba musi mieć swoje własne stanowisko pracy, najlepiej jakiś mały gabinecik, tak aby można było pracować w spokoju, przy pełnej swobodzie. Wtedy będzie można bez problemów zebrać swoje myśli i nic freelancera nie rozkojarzy. Jeśli będzie pracowało się w kuchni, czy też w sypialni wtedy też warunki pracy nie będą idealne i taka praca nie będzie efektywna.

Ubierze się do pracy

Pracując zdalnie wiele osób pracuje w piżamach. Jest to podstawowy błąd, ponieważ wtedy oczywiście człowiek szybciej staje się znużony, ma wrażenie jakby był w łóżku i zaraz miał się położyć spać. Poza tym jest to typowy brak poszanowania dla swoich obowiązków służbowych, dlatego nawet do pracy zdalnej trzeba się porządnie ubrać.

Regularne przerwy są wskazane

Bardzo ważne jest to, aby freelancer nie pracował bez wytchnienia. Wiadomo, że każdy chce zarobić jak najwięcej pieniędzy, jednak trzeba robić sobie regularne przerwy. Wtedy będzie można oczywiście zrobić sobie coś do jedzenia, czy do picia, a przy okazji da się odpocząć oczom i całemu organizmowi.

Jak pracować zdalnie

Porządek w miejscu pracy

W miejscu pracy powinien panować jak największy porządek. Wtedy też płynne realizowanie zleceń jest jak najbardziej możliwe. Nikt nie chce przecież pracować w bałaganie, ponieważ praca realizowana w takich warunkach nie jest zbyt swobodna. Poza tym działa to bardzo niekorzystnie na ludzki mózg, więc takich sytuacji trzeba unikać.

Odpowiednie narzędzia kluczem do sukcesu

Przy pracy zdalnej ważną rolę pełnią różnorodne narzędzia, dzięki którym będzie można współpracować z różnymi osobami nawet na bardzo dużą odległość. Jest to bardzo istotne, jeśli chce się zdobywać coraz to nowsze zlecenia i zadowalać na każdym kroku swoich nowych klientów.

Zadbaj o to, aby ci nie przeszkadzano

Istotną kwestią jest również to, aby podczas pracy freelancer miał zapewniony pełen spokój, a więc warto zadbać o funkcję "nie przeszkadzać" w różnego rodzaju programach i komunikatorach. Wiadomo, że takie narzędzia są wykorzystywane chociażby do kontaktu ze współpracownikami, jednak niekiedy trzeba umieć pracować bez nich.

Prowadzenie kalendarza

Każdy powinien zacząć też prowadzić kalendarz swoich zadań, aby mieć wszystko dokładnie zaplanowane na tydzień naprzód. Wtedy ma się pewność tego, że żadne poważniejsze obowiązki służbowe nie zostaną ominięte.

Zmiana scenerii pracy

Nie warto pracować cały czas w domu, pracę zdalną można wykonywać także w kawiarenkach internetowych, czy też w restauracjach, a więc wszędzie tam gdzie jest dostęp do WiFi.

Sprawdź też oferty pracy Stare babice