Praca zdalna - fakty i mity

29 września 2018

Wykonywanie pracy w domu

Mitem jest to, że praca zdalna – czyli taka, którą wykonuje się w domu, przynosi mniejsze dochody od tej, wykonywanej stacjonarnie w siedzibie firmy. Według rzetelnych informacji, zazwyczaj pracownicy zdalni osiągają większe dochody od typowo etatowych pracowników. Jest to uzależnione między innymi od budżetu zleceniodawcy. Jeżeli nie płaci się za wynajem i obsługę powierzchni, którą należy zapewnić do pracy – można większą ilość środków przeznaczyć na wynagrodzenie pracownika. Dodatkowo, kolejną oszczędnością – tym razem dla zleceniobiorcy – jest zaoszczędzenie na kosztach dojazdu do pracy.

Faktem jest, że praca zdalna wymaga sporych pokładów samodyscypliny i umiejętności narzucenia sobie swoistego reżimu i trybu dnia. Niektóre osoby, mogą mieć trudności z dostosowaniem się do samodzielnie ustalonego schematu pracy w domu, ponieważ to miejsce nie kojarzy im się z atmosferą pracy, lecz częściej z odpoczynkiem i relaksem.

Mitem jest, że osoby pracujące mobilnie prowadzą zazwyczaj bardzo stateczny i niezdrowy tryb życia i nie wychylają nosa z domu. Przez brak dojazdów do pracy i dowolność w układaniu planu dnia mogą więcej czasu zagospodarować na swoje pasje – ćwiczenia, spotkania towarzyskie, jogging, jogę i tym podobne aktywności ruchowe. Dodatkowo – częściej odczuwają chęć zmiany otoczenia i wyjścia, chociażby na krótki spacer. Utrzymanie diety, nieopodal swojej własnej lodówki i kuchni również jest prostsze niż w biurze i otaczających go barach i jedzeniu na telefon.

Pracownik zdalny

Kolejnym, popularnym mitem dotyczącym pracy z domu jest to, że najczęściej decydują się na nią osoby o usposobieniu introwertycznym. Nie jest to prawdą. Usposobienie nie ma nic wspólnego z praca mobilną. Dobrze się w niej czują zarówno osoby ciche i skryte jak i dusze towarzystwa. Ta druga grupa, swoje potrzeby kontaktu z innymi ludźmi może w łatwy sposób spełnić pracując w kawiarni, lub innym nieci bardziej uczęszczanym przez innych miejscu.

Mitem jest to, ze można pracować z dowolnego miejsca na świecie. Niestety nie wszystkie lokalizacje sprzyjają pracy mobilnej – niektóre osoby, które muszą się skupić podczas wykonywania zlecenia nie mogłyby pracować w pełnej ludzi i głośnych rozmów kawiarni – tym bardziej kiedy praca wymaga także odbywania służbowych rozmów przez telefon.

Prawdą natomiast jest to, że jest możliwe połączenie obu trybów – zdalnego i stacjonarnego. Aktualnie wielu pracodawców udostępnia taką możliwość sowim pracownikom, a ci chętnie z takiego rozwiązania korzystają.

Okrutną nieprawdą jest powszechnie panujące przekonanie, że pracując z domu ma się masę wolnego czasu. To niestety bardzo krzywdząca opinia. W rzeczywistości praca zdalna wymaga takiej samej uwagi i skupienia jak praca w biurze. Obowiązki nadal są takie same jak wcześniej a dodatkowo należy przestrzegać ustalonego wcześniej schematu pracy – to klucz do sukcesu. Przykro przyznać, ale dużo osób prawdopodobnie może wykazać się niezrozumieniem takiej sytuacji i aby zachować i podkreślać powagę swojego zajęcia trzeba odmawiać spontanicznych wyjść na prośbę znajomych i pilnowania cudzych dzieci.