Jak zorganizować pracę w domu?

20 września 2018

Organizacja czasu

Praca w domu jest ogromnym wyzwaniem. Wiele osób decyduje się na taką formę zatrudnienia, ponieważ nie chcą, żeby ktoś stał im nad głową, pozwala na elastyczny czas pracy, dzięki czemu można przerwać pracę w dowolnym momencie, poświęcić więcej czasu rodzinie. Tak wyglądają założenia, a jak praca w domu wygląda w praktyce?

Właściwa organizacja czasu jest niezwykle istotna, ponieważ praca zdalna wiąże się z pojawieniem wielu rodzajów rozpraszaczy. Przykładowo, rodzina, dzieci czy inne obowiązki domowe skutecznie odciągają naszą uwagę od tego, co powinniśmy w danym momencie robić. Człowiek zaczyna coraz więcej myśleć o innych rzeczach, takich jak sprzątanie, robienie prania, obiadu. Kusi również możliwość przeglądania internetu i portali społecznościowych, co dodatkowo kradnie nasz czas. Jak więc poradzić sobie z pracą zdalną, aby skupić się tylko na niej i nie rozpraszać swojej uwagi?

1. Wyznacz sobie ścisłe godziny pracy

Pozwala to na większą efektywność pracy. Skupiając się na pracy wyłącznie w określonych godzinach pracujemy najczęściej krócej, lecz skuteczniej, dlatego warto ściśle trzymać się swojego planu.

2. Grafik zadań

Przed rozpoczęciem pracy warto jest zaplanować sobie cały dzień, co do godziny. Chodzi tutaj nie tylko o pracę, lecz również obowiązki domowe, takie jak robienie obiadu czy odbieranie dzieci ze szkoły. W takim przypadku dokładnie wiemy, co w danym momencie powinniśmy robić.

3. Biuro poza miejscem zamieszkania

Wyjście z domu zupełnie zmienia perspektywę. Jeżeli nie posiadamy miejsca do pracy, które nie znajduje się w naszym domu, można spróbować pracy ze specjalnych pomieszczeń przeznaczonych do coworkingu, które ostatnio zyskują na popularności.

Praca poza biurem

4. Kalendarz lub organizer

W dzisiejszych czasach istnieje coraz więcej aplikacji oraz urządzeń, które skutecznie zastępują swoje papierowe odpowiedniki. Pozwala to na skuteczne zaplanowanie kolejnych dni, zarówno jeżeli chodzi o sprawy prywatne, jak i te związane bezpośrednio z pracą.

5. Ograniczenie social media

Facebook, Twitter czy Instagram bardzo skutecznie rozpraszają naszą uwagę i odciągają od pracy. Najlepiej jest ograniczyć swoją aktywność do niezbędnego minimum, związanego bezpośrednio z naszymi obowiązkami. Facebook to największy pożeracz czasu, dlatego warto sięgać po niego wyłącznie w czasie wolnym.

6. Robienie sobie dni wolnych

Co najmniej jeden dzień w tygodniu powinien być przeznaczony wyłącznie na relaks i zajmowanie się sprawami nie związanymi z pracą. Może to być piątek, sobota, niedziela, jak również dowolny dzień w tygodniu- decydujesz sam. Warto jednak zapamiętać, że w takim przypadku musisz bezwzględnie przestrzegać swoich własnych ustaleń. W trakcie dni wolnych należy całkowicie odłożyć pracę na bok i nie zajmować się nią w żaden sposób.

7. Pamiętaj o odpowiednim ubiorze

Praca z łóżka w piżamie jest często mniej efektywna, ponieważ strasznie rozleniwia i zniechęca nas do działania. Warto jest ubrać się odpowiednio, niezbyt formalnie, ale tak, żeby było nam wygodnie i nic nie rozpraszało naszej uwagi.

Wprowadzenie tych siedmiu zmian do swojej pracy może sprawić, że nasza produktywność znacznie wzrośnie, co przełoży się na lepszą organizację zarówno życia zawodowego, jak i prywatnego.